Cloudy

42°F

Waitsfield

Cloudy

Wind: 6 mph

  • 24 Oct 2014

    Cloudy 43°F 40°F

  • 25 Oct 2014

    Mostly Sunny 56°F 41°F

The Valley Reporter
P.O. Box 119
Waitsfield, VT 05673
802-496-3928
CONTACT INFORMATION

Valley Reporter on Facebook

The Valley Reporter Restaurant Guide
Calendar of Events for the Mad River Valley
The Valley Reporter Business Listings

Harwood Union girls’ track and field take Division II title

Harwood Union girls' track and field team took the state Division II title at Fair Haven Union on Saturday, June 7.

The U-32 Raiders won the boys' meet with 108.5 points with the Fair Haven Slaters earning 89.5 points; Lyndon, 70 points; Harwood, 66 points; and Middlebury, 61 points.

The Highlander girls took the relays, earning 139 points.

The Highlanders received winning performances from Lauren Alexander in the 800 (2:30.0), Anneka Williams in the 3,000 (11.26.78), Lily Martin in the 100 hurdles (16.80) and Haley Cleary in the javelin (105-5). Cleary and Martin ran on the 4-by-100 team and Alexander competed on the 4-by-800.

 

Individual results follow:

100: 5. Emma Russo, 13.85; 6.
200: 4. Emma Russo, 28.49; 5.
400: 6, Marla Davidson, 1:05.81.
800: 1. Lauren Alexander, 2:30.0; 2; 3. Ellie Ramsey, 2:31.19.
1500: 2. Anneka Williams, 5:07.74; 3. Marla Davidson, 5:08.03; 4. Lauren Alexander, 5:08.77.
3,000: 1. Anneka Williams, 11:26.78; 2. Charlotte Boyden, 11:31.94; 4. Alice Woodruff, 11:51.86.
100 hurdles: 1. Lily Martin, 16.8.
300 hurdles: 2. Lily Martin, 51.4.
4x100: 1. Harwood (Cleary, Bauer, Martin, Hoffman), 54.92; 2.
4x400: 1. Harwood (Harvey, Ramsey, Davidson, Alexander), 4:23.52; 2.
4x800: 1. Harwood (Greenleaf, Harvey, Dasaro, Ramsey), 10:33.88.
Long jump: 2. Emma Russo, 15-4; 3. 5. Haley Cleary, 13-10.75.
Triple jump: 2. Emma Russo, 31-10.5.
Javelin: 1. Haley Cleary, 105-5; 2.

BOYS' RESULTS
100: 4. Jerry Seckler, 12.29.
200: 6. Brennan Degen, 24.75.
400: 3. Brennan Degen, 53.77; Tim Harris, 54.83.
800: 5. Nathaniel Kazlow, 2:04.88.
1500: 3. Sam Nishi, 4:14.34; 4. Nathaniel Kazlow, 4:19.01; Geoffrey Kazlow, 4:24.01.
3,000: 2. Nathaniel Kuzio, 9:22.27; 4. Sam Nishi, 9:29.54; 5. Caleb Kessler, 9:35.75; 6. Geoffrey Kazlow, 9:41.38.
300 hurdles: 4. Hayden Jones, 43.73.
4x100: 3. Harwood 47.87.
4x400: 5. Harwood 3:40.58.
4x800: 3. Harwood 8:44.76; 4.
Pole vault: 2. Markus Helmken, 11-0; 2.
Triple jump: 5. Noah Evans, 36-1.5; 6. Omar Batah, 35-10.
Discus: 6. Jerry Seckler, 107-0.

Share

Add comment

All comments are moderated. Please include your full name and email. Email address will not be shown but are necessary for confirmation.

Security code
Refresh